PEUGEOT 206 1.6 Roland Garros

206test-rg-04a3.jpg (11895 bytes)Bu ayki test konuğumuz Peugeot’nun yeni 1.6 litrelik motoruna sahip 206 Roland Garros modeli. Fransa’daki tenis turnuvasından adını alan bu model özel bir donanıma sahip. Yeni 1.6 litrelik 16 supaplı motor eski 90 beygirliğin yerini alıyor ve 110 beygir gücünde. 5800 d/d’de elde edilen bu güçle birlikte 4000 d/d’de sunulan 147 Nm’lik en yüksek tork 206’ya çok iyi bir performans sağlıyor. Sıfırdan 100 km/s hıza 9.6 saniyede ulaşan 206’nın son hızı ise 198 km/s. Bu motorla ara hızlanmalar da çok iyi ve özellikle şehirlerarası yollarda diğer araçları sollamak için sola geçip (tercihen uygun viteste) gaza basmak yeterli. Otomobil hemen hızlanıyor ve sollama sırasında gereksiz heyecanlara meydan vermiyor.
Yakıt tüketimi resmi verilere göre şehir içinde 100 km’de 8.6 litre, şehir dışında 5.1 litre ve ortalama olarak da 6.4 litre. Test sırasındaki yakıt tüketimi 7.5 litre civarındaydı. Klimanın da çoğunlukla çalıştığı düşünülürse iyi sayılır. Böylece 50 litrelik deponun menzili, 5 litreyi yedek tutarsak, 600 km’ye yakın oluyor.

Roland Garros modelinde diğer 206’lardan farklı bir donanım paketi sunuluyor. Özel metalik yeşil rengine ek olarak panoramik cam tavanı ile bej ve yeşil renkli deri ve alkantara koltuklar ve kapı döşemeleri hemen göze çarpıyor. Ayrıca deri kaplı vites kolu ve elektrikli arka camlar da sadece bu modelde standart olarak sunuluyor.

206 Roland Garros’un diğer standart özellikleri arasında ise yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, sürücü ve ön yolcu hava yastığı, aktif gergili ön emniyet kemerleri, üç kollu deri direksiyon simidi, beyaz zeminli göstergeler, gösterge paneli aydınlatma ayarı, ön ve arka sis farları, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, yağmur algılayıcılı ön cam sileceği, uzaktan kumandalı merkezi kilit, otomatik klima, spor koltuklar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, katlanabilir arka koltuk ve direksiyondan kumandalı radyo/teyp bulunuyor. ABS Roland Garros modelinde ne yazık ki isteğe bağlı olarak bile sunulmuyor. Ayrıca anahtar kontakta unutulduğunda sesli olarak uyaran sistem son derece rahatsız edici (diğer Peugeot modellerinde de var). Bazen kısa sürecek ya da arabanın yanından ayrılmayı gerektirmeyen işler için anahtarın kontak üzerinde bırakılması gerekiyor ya da sıcak bir günde beklerken kapıyı açık tutmak istiyorsunuz, ama bu “teknolojik” cihaz sürekli zırlayıp duruyor. Susması için anahtarı çıkarıp yeniden takmanız gerekiyor.

206 1.6 Roland Garros modelinin satış fiyatı 15 milyar 743 milyon TL. Bu fiyatıyla aynı motora sahip 206 1.6 XT modelinden 1.8 milyar daha pahalı. Donanım farkı nedeniyle fiyat yükseliyor. Öte yandan tatmin edici performans sağlayan bir model olarak 206 GTi’ın yerine de düşünülebilir. 0-100 km/s hızlanmada 1.2 saniye daha yavaş ama ortalama yakıt tüketimi de 100 km’de 1 litre daha az. Mantığı ağır basanlar ve GTi takıntısı olmayanlar bu modeli seçerek 2.2 milyar tasarruf edebilir. Çok sert olmayan spor süspansiyonuyla kullanımı son derece rahat ve zevkli bir otomobil olarak gerçek bir Peugeot olduğu söylenebilir.

Advertisements
Explore posts in the same categories: Peugeot

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: